Ana Sayfa

E-Posta

Sřk Kullanřlanlara Ekle

english site

     Ť tŘrkiye hakkřnda     Ť faydalř bilgiler     Ť istanbul hakkřnda     Ť bursa hakkřnda     Ť karag÷z hakkřnda     Ť hakkřmřzda     Ť ileti■im     Ť basřnda karag÷z turizm
G▄N▄BŢRLŢK TURLAR HAFTASONU KONAKLAMALI TURLAR BAYRAM TURLARI BURSA ăEVRESŢ TURLARI MAVŢ YOLCULUK FOTOđRAF GEZŢLERŢ YURTDIŮI TURLAR OTEL REZERVASYONLARI REHBERLŢK HŢZMETLERŢ
Bursa Karag├Âz Evi & M├╝zesi

< geri


Bursa''da Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz gösterilerini izleyebilece─činiz tek yer olan Karagöz evi ┼čehrin bat─▒s─▒nda çekirge caddesi üzerinde Karagöz an─▒t─▒ kar┼č─▒s─▒nda yer almaktad─▒r. Karagöz''ün geleneksel Cazular, Sal─▒ncak, Kay─▒k, Kanl─▒ Kavak, Yaz─▒c─▒ gibi oyunlar─▒ R.Sinasi Celikkol-Bursa Karagöz Tiyatrosu taraf─▒ndan düzenli olarak çar┼čamba ve cumartesi günleri saat: 11:00''de cuma ak┼čamlar─▒ saat 19:30''da sergilenmektedir. Ayr─▒ca iste─če ba─čl─▒ olarak gruplara özel gösteriler düzenlenebilir. Karagöz evinde R.┼×inasi Çelikkol''un özel koleksiyonundan Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz - Dünyadan Kukla ve Gölge Tiyatrosu ve Bursa civar─▒ Türkmen & yörük köylerine ait etno─črafya sergisi ziyaretcilerin izlenimine sunulmu┼čtur. Türkiye''nin en iyi Karagöz sanatç─▒lar─▒ taraf─▒ndan yap─▒lm─▒┼č Karagöz figürleri sergisi,  Endonezya, Tayland, Bali, Java, Özbekistan, Azerbaycan, Ba┼čk─▒r, Rusya, Bulgaristan, Italya, Yunanistan, Çekoslovakya gibi ülkelerden de─či┼čik kukla ve gölge oyunlar─▒ figürleri, kuklalar ve dökümanlar─▒n sergilendi─či bir oda ile Bursa civar─▒ Türkmen &Yörük k─▒yafetlerinden olu┼čan bir sergi odas─▒ ziyaretçilerin ilgiyle gezdi─či yerlerdir. Etno─črafya sergisinin önemli özelli─či sadece Bursa civar─▒ Türkmen & yörük köylerine ait günlük ya┼čam e┼čyalar─▒, dokuma tezgahlar─▒ ve k─▒yafetlerinden olu┼čmas─▒d─▒r. Karagöz evi konusunda Türkiye''de TEK Karagöz evi ve müzesidir. Binan─▒n d─▒┼č duvarlar─▒ Bursa Büyük┼čehir Belediyesi''nin deste─či ile 2005 yaz─▒nda Karagöz figürleri ile kaplanarak restore edilmi┼č, figürlerin seçilmesi ve organizasyonu konusunda Uluda─č Üniversitesi E─čitim Fakültesi Sanat tarihi bölümü ö─čretim üyesi Melih Uçler, Unima Bursa ┼×ubesi Sekreteri U─čur Çelikkol ile çal─▒┼čm─▒┼č daha sonra tüm uygulamay─▒ ve tasar─▒m─▒ kendisi yaparak Karagöz evine farkl─▒ ve güzel bir yüz kazand─▒rm─▒┼čt─▒r. 

Bursa Karagoz Tiyatrosu -R.Sinasi Celikkol taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Karagoz gosterilerini 7 den 70 ''e farkl─▒ yas ve milletlerden insanlar keyifle seyrediyorlar.

Karagöz Evinin Tarihçesi
04-11 Ekim 1995’de R. ┼×inasi Çelikkol; ustalar─▒ Orhan Kurt ve Metin Özlen’le birlikte ustalar─▒na yard─▒mc─▒l─▒k yapmak ve Karagöz tasvirleri ve dokümanlar─▒ sergisi açmak üzere T.C. D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ taraf─▒ndan Atina Kukla ve Gölge Oyunlar─▒ Festivaline gitti. Burada 1993 de Almanya - Oberhausen Festivali’nde tan─▒┼čt─▒klar─▒ Yunanistan’─▒n en büyük sanatç─▒s─▒ Eugenios Spatharis’le kar┼č─▒la┼čt─▒lar ve Spatharis Haziran 1995 de Atina’n─▒n Maroussi Banliyösünde aç─▒lan E. Spatharis Karagiozis Müze Evi’ne onlar─▒ davet etti ve Türk ekibi bu müzeden ziyadesiyle etkilendi. R. ┼×inasi Çelikkol Bursa’ya dönü┼čünde dönemin Belediye Ba┼čkan─▒ Say─▒n Erdem Saker’e bu müze hakk─▒nda foto─čraflar─▒yla birlikte bir dilekçe verdi. Kas─▒m 1995 de Bursa Karagöz Festivali Müte┼čebbis Heyeti taraf─▒ndan düzenlenen Uluslararas─▒ 3. Bursa Karagöz Festivali’ne Say─▒n Erdem Saker ilgi gösterdi ve Festivalden bir ay sonra Ocak 1996 da Karagöz Bursa’da do─čan bir kültür ve Bursa’n─▒n sembolüdür, bu sebepten Karagöz An─▒t─▒ kar┼č─▒s─▒ndaki eski trafo binas─▒n─▒ bir Karagöz Evi haline getirip R.┼×inasi Çelikkol’un vakf─▒na verece─čim dedi. Fakat biz sadece Bursa Karagöz Festivali Müte┼čebbis Heyetiydik ve 18 ki┼či Ankara UNIMA – Milletleraras─▒ Kukla ve Gölge Oyunu Birli─či Türkiye Milli Merkezi’ne üye olmu┼čtu. Ankara’dan ┼čube açmak için yetki al─▒nd─▒. 2 Ocak 1997 de UNIMA Bursa ┼×ubesi’ni Müte┼čebbis Heyetindeki R.┼×. Çelikkol, ┼×. Günay, M. Örnekal taraf─▒ndan T.C. Bursa Ticaret Borsas─▒n─▒n tahsis etti─či bir büroda açt─▒. 10 Haziran 1997 de Karagöz Evi, R.┼×inasi Çelikkol’un koleksiyonlar─▒n─▒n bir k─▒sm─▒n─▒n sergilenmesi ile ANAP Genel Ba┼čkan─▒ Mesut Y─▒lmaz taraf─▒ndan aç─▒ld─▒. Aç─▒l─▒┼čta Hayali Tacettin Diker ve R.┼×inasi Çelikkol birlikte gösteri yapt─▒lar. Nihayet 10 Eylül 1997 de Say─▒n Erdem Saker, R ┼×inasi Çelikkol’a Karagöz Evi’ne sahip ç─▒kmalar─▒n─▒, gösterileri orda yapmalar─▒n─▒ bildirdi. Fakat dernek, vak─▒f olmad─▒─č─▒ için resmi prosedürde Karagöz Evi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakf─▒n─▒n üzerine tahsis edildi. Karagöz Evi de Karagöz Sanat Evi olarak kayda geçirildi.(Halbuki Atina’da Maroussi Belediyesi tarihi bir binay─▒ restore ederek E. Spatharis ad─▒na Karagöz Müzesi olarak tescil ettirmi┼čti).

UNIMA Bursa ┼×ubesi olarak Karagöz Evi’nde haftan─▒n 3 günü mutad Karagöz gösterileri yap─▒larak ve bunun d─▒┼č─▒nda isteyen resmi – özel kurulu┼člara istedikleri gün ve saatlerde gösteri yaparak bu sanat─▒ ayakta tutmaya gayret edildi. Bu arada R.┼×inasi Çelikkol dünyadaki kukla ve gölge oyunlar─▒ tasvirleri ve dokümanlar─▒ koleksiyonlar─▒n─▒ Karagöz Evi’nin Salonlar─▒nda sergilemeye ba┼člad─▒ ve bu sergi bugüne kadar ço─čalarak geli┼čti. Kas─▒m 1997 de Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakf─▒ Karagöz Evi’nde bir büroyu da UNIMA Bursa ┼×ubesine tahsis edilmesini karara ba─člad─▒ ve T.C. Ticaret Borsas─▒ndan Karagöz Evi’ne ta┼č─▒n─▒ld─▒. R.┼×inasi Çelikkol koleksiyonlar─▒ndan Bursa’n─▒n önemli bir de─čeri, kaybolmaya yüz tutan Türkmen ve Yörük k─▒yafetleri, dokumalar─▒, el sanatlar─▒ da tezgahlar─▒yla birlikte Karagöz Evi’nde sergilemeye ba┼člad─▒. Nisan 1999 da üst deki küçük salonda R. ┼×inasi Çelikkol taraf─▒ndan Rumeli Türkleri sergisi aç─▒ld─▒ ve büyük ilgi gördü. Kas─▒m –Aral─▒k 1997 de ve Mart-Nisan 2000 de UNIMA Bursa ┼×ubesi; Bursa Büyük┼čehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakf─▒ i┼čbirli─či ve UNIMA Milli Merkezi deste─či ile Karagöz Evi’nde E─čitim Seminerleri açt─▒. Bu seminerler sonucunda çe┼čitli Karagöz Topluluklar─▒ olu┼čtu. Özellikle Tayfun Özeren - Çekirge Karagöz Gölge Oyunu Toplulu─ču; Ahmet Karakman - Çelebi Karagöz Gölge Oyunu Toplulu─ču; Nevzat Çiftçi - Geleneksel Tiyatro Karagöz Gölge Oyunu Toplulu─ču; ─░brahim Koca,┼×enol Çelikkol - Osmangazi Karagöz Gölge Oyunu Toplulu─ču ve Gençler Karagöz Toplulu─ču olu┼čtu. Bu arada gençlerden Esat Ta┼čatmanlar, Fatih ─░mamo─člu, Ergin Çetindir, Erkam Ta┼čatmanlar, Fatih Türken, Özkan Ferik ç─▒rakl─▒k yaparak, yani usta-ç─▒rak ili┼čkisiyle R.┼×inasi Çelikkol’dan Karagöz e─čitimi almaya devam ettiler. Karagöz e─čitim seminerine kat─▒lanlardan ─░smail Hakk─▒ Özömek deriden geleneksel Karagöz tasvirleri yap─▒m ustas─▒ oldu, ayr─▒ca Tayfun Özeren de deriden Karagöz tasvirleri yapmaktad─▒r, Bülent Akay so─čuk seramikten ve ayr─▒ca PVC den Karagöz tasvirleri yapmaktad─▒r. Dolay─▒s─▒yla bu ürünlerini turizm hizmetine sunmaktad─▒rlar.
Karagöz Evi 2004 y─▒l─▒ sonu itibariyle 14 yabanc─▒ turist seyahat-rehber kitab─▒nda gezilecek ve Karagöz gösterileri izlenecek yer olarak belirtildi. Baz─▒lar─▒nda sergilerin renkli foto─čraflar─▒na da yer verildi. 1997 den itibaren yap─▒lan her y─▒l yap─▒lan toplam 7 Uluslar aras─▒ Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunlar─▒ Festivali’ne ev sahipli─či yapt─▒. Festival sempozyumlar─▒ burada düzenlendi.

Ayr─▒ca Karagöz Sanat Evi’nde 1997, 1998, 1999 Ramazan aylar─▒nda Bursa Büyük┼čehir Belediyesi ve Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakf─▒ i┼čbirli─čiyle Ramazan e─členceleri düzenlendi. (Ramazan Sohbetleri, Klasik Türk Müzi─či ve Karagöz Gösterisi yap─▒ld─▒.) Misafirlere ikramlarda bulunuldu. Daha sonraki y─▒llarda Büyük┼čehir Belediyesi Ramazan Programlar─▒n─▒ Eski Santral Garaja ta┼č─▒d─▒─č─▒ için bu programlar yap─▒lmad─▒. Fakat UNIMA Bursa ┼×ubesi bu aç─▒─č─▒ kapatmak için Ramazan aylar─▒nda 7-8 gece Karagöz gösterisi, zaman zaman da Karagöz Dia gösterisini beraber düzenledi. Gündüzleri de okul ve kurulu┼člara yo─čun gösteriler yap─▒ld─▒. 1987 den 1997 ye kadar yapt─▒─č─▒m─▒z faaliyetler sonucu Karagöz severler olu┼čmaya ba┼člam─▒┼čt─▒. 1994 ve 1995 deki Karagöz Seminerleri ve Festivallerde buna etkili olmu┼čtu. Karagöz Evi aç─▒ld─▒ktan sonra hem Karagöz oynatan gruplar - üyeler artt─▒, hem de Karagöz sempatizanlar─▒ ço─čald─▒ ve Yerli yabanc─▒ turistlerin ziyaret yeri oldu. Karagöz Evi Türkiye’de tekdir. Rakibini sorarsan─▒z (Karagöz’ün kendilerinin oldu─čunu iddia eden!) Yunanistan – Atina Maroussi’deki E. Spatharis Karagiozis Müzesidir.

1998 May─▒s ay─▒nda BURSA BÜYÜK┼×EH─░R BELED─░YES─░’ NE Karagöz Evi’nin yap─▒m─▒ ve deste─či için;     R.┼×inasi Çelikkol’a da Karagöz ve Geleneksel Türk Tiyatrosu faaliyetlerinden ötürü ayr─▒ ayr─▒ ─░stanbul Çocuk Vakf─▒ Ödülü verildi. 23.01.2001 tarihinde UNIMA – Milletleraras─▒ Kukla ve Gölge Oyunlar─▒ Birli─či Türkiye Milli Merkezi taraf─▒ndan Bursa Büyük┼čehir Belediyesi’ne Karagöz Evi yap─▒m─▒ ve deste─či için Geleneksel Türk Tiyatrosu Ödülü verildi. *Aç─▒lmas─▒nda büyük eme─či geçen BURSA BÜYÜK┼×EH─░R BELED─░YES─░’ne, Dönemin Belediye Ba┼čkan─▒ Sn.Erdem Saker''e, Sn.Ekrem Bar─▒┼č─▒k''a te┼čekkür ederiz..

Fakat 2006 kas─▒m ay─▒nda mahkemeden tebligat göndererek oraya emek vermi┼č insanlar─▒ ve Unima Bursa ┼čubesini Karagöz evinden ç─▒kartan, Bursa Karagöz Festivalinin sekteye u─črayarak yap─▒lamamas─▒ ve 2007 y─▒l─▒nda çok vasat olarak geçmesi ve Karagöz evindeki vefas─▒zl─▒─č─▒n ba┼č mimarlar─▒ ba┼čta Kent müzesi müdürü Ahmet Erdönmez, Kültür Sanat Turizm Vakf─▒ sekreteri Akif Koçyi─čit ve B.Belediye ba┼čkan─▒ dan─▒┼čman─▒ Sabri Yal─▒n─▒ da butada anmadan geçemeyiz. Bu isimler yeterli bilgi sahibi olmad─▒klar─▒ bu sanata emek vermi┼č, gönül vermi┼č insanlar─▒ k─▒rarak emekleri hiçe saym─▒┼člar ve Bursa'da y─▒llar boyu unutulmayacak bir haks─▒zl─▒k ve vefas─▒zl─▒k örne─čine imza atarak tarihe geçmi┼člerdir.

Unima Bursa ┼×ubesi

Aç─▒l─▒m─▒ Frans─▒zca 'Union International de la Marionette-Milletler Aras─▒ Kukla Birli─či' olan UNIMA 1929 y─▒l─▒nda Çekoslovakya'n─▒n ba┼čkenti Prag'da   kurulmu┼čtur. Kukla ve Gölge oyunu sanatlar─▒yla ilgilenen sanatç─▒, tasar─▒mc─▒, ara┼čt─▒rmac─▒, kukla yap─▒mc─▒s─▒, tan─▒t─▒mc─▒ vb. ki┼čilerin üye oldu─ču uluslararas─▒ bir kurulu┼čtur. Amac─▒ kukla ve gölge oyunlar─▒n─▒ ara┼čt─▒rmak, tan─▒tmak, ya┼čatmak ve geli┼čtirmek, bu sanatla u─čra┼čan ki┼čilerin bir araya gelmesini ve tan─▒┼čmalar─▒n─▒ sa─člamak, bu sanatlar yoluyla dünya bar─▒┼č─▒na hizmet etmektir. Dünyan─▒n yüze yak─▒n ülkesinde örgütlenen UNIMA'n─▒n merkezi Fransa'n─▒n Charleville Mezieres kentindedir.
Unesco deste─čiyle Fransa Charleville Mezieres’te kurulmu┼č olan Unima Milletlararas─▒ Kukla ve Gölge Oyunu Birli─či ‘nin Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz ile özde┼čle┼čmi┼č kentimiz Bursa’ya kazand─▒r─▒lmas─▒ ilk olarak 02.Ocak1997’de Ticaret Borsa’s─▒n─▒n deste─čiyle uzun çar┼č─▒da bulunan Ticaret Borsas─▒ i┼čhan─▒nda gerçekle┼čmi┼čti. Daha sonra bilindi─či üzere Unima Bursa ┼čubesi kurucusu ve yarat─▒c─▒s─▒ bu sanata y─▒llar─▒n─▒ vermi┼č ┼×inasi Çelikkol olan Karagöz evinde 09 Eylül 1997- 15 kas─▒m 2006 tarihleri aras─▒nda 9 y─▒l emek ve hizmet verdi. Karagöz evinde konuyla ilgili sergilerimiz, yapt─▒─č─▒m─▒z e─čitim seminerleri, festivaller, gerekse senede 170 ‘e ç─▒kard─▒─č─▒m─▒z Karagöz Gösterilerimizle ortalama 8500 yerli ve yabanc─▒ seyirciye ula┼čt─▒k. 26 yabanc─▒ turist seyahat kitab─▒na Karagöz’ü ve evinin ad─▒n─▒ yazd─▒rd─▒k.

─░lk aç─▒l─▒┼č─▒m─▒zda bize binas─▒nda yer tahsis eden Ticaret Borsas─▒, Karagöz evinden ç─▒kar─▒lmam─▒zdan sonra da bize destek vererek Unima Bursa ┼×ubesine Ticaret Borsas─▒ ─░┼čhan─▒nda büro vermi┼čtir. Kendilerine te┼čekkürü borç biliriz.
 
Her sene oldu─ču gibi, bu senede Unima Bursa ┼čubesi olarak gerçekten alan─▒nda uzmanla┼čm─▒┼č Ustalar─▒n kat─▒l─▒m─▒yla düzenlenecek Karagöz E─čitim Semineri, Karagöz günleri ve Unima Dünya Y─▒ll─▒k Kukla Festivalleri Takvimine her y─▒l kas─▒m─▒n 2.haftas─▒nda düzenlendi─či belirtilen Uluslararas─▒ Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunlar─▒ festivalinin sürdürülmesi için gayret gösterecektir. 
Bize destek vererek sanat galerisi salonunu açan, Bursal─▒lar─▒n vazgeçilmez durak yeri Mahfel ‘de Karagöz gösterilerimiz düzenli olarak her Per┼čembe 20:00’de ve her Cumartesi saat 13:00 te üyelerimiz taraf─▒ndan sunulmaktad─▒r.Ayr─▒ca ┼×inasi Çelikkol son zamdn Karagöz evinde tekrar çar┼čamba ve cumartesi günleri saat 11:00'de gösterilerini ba┼člam─▒┼čt─▒r. Unima Bursa ┼čubesi sanatç─▒lar─▒ ┼čehrimizin farkl─▒ yerlerinde ki salonlarda haftal─▒k düzenli ve özel gösteriler yapmaktad─▒r.
 
Karagöz Halk kültürüdür, Karagöz Sanatç─▒lar─▒ halk─▒n içinden ç─▒kar. ┼×ehrimizle özde┼čle┼čmi┼č bu geleneksel sanat─▒m─▒z─▒ ya┼čatma u─čruna y─▒llard─▒r yapt─▒─č─▒m─▒z gibi bundan sonraki mücadelemizde de resmi kurulu┼člar─▒n ve halk─▒n deste─čini bekliyoruz.

Her Y─▒l Kas─▒m Ay─▒nda Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunlar─▒ Festivalinde Bulu┼čal─▒m..!

Uluslararas─▒ Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunu Festivali her y─▒l Türkiye''den ve dünyan─▒n çe┼čitli yerlerinden Kukla ve Gölge Oyunu ustalar─▒n─▒ Bursa''da bir araya getiriyor...Ilk olarak kas─▒m 1993''te R.Sinasi Celikkol önderli─činde bir grup gönüllü taraf─▒ndan kurulan müte┼čebbis heyetle ba┼člat─▒lan festival günümüzde Unima Bursa ┼×ubesi ve Bursa Büyük┼čehir Belediyesi i┼čbirli─či ile her sene kas─▒m ay─▒nda gerceklesiyor. Gelecek kas─▒m ay─▒nda gerceklesecek Karagoz festivaline sizleri de bekliyoruz.

Unima Bursa ┼×ubesi web: www.unimabursa.org E-mail: unimabursa@superonline.com


Karag÷z Turizm Seyahat Acentasř
Eski Aynalř ăar■ř No: 4 16020 Kapalřšar■ř Bursa  - TŘrkiye  
Tel / Fax :  +90 224 220 53 50  - +90 224 221 87 27 - +90 224 223 85 83 
travel@karagoztravel.com

2014 Karag÷z Travel. TŘm Haklarř Saklřdřr.